Istnieje kilka prostych sposobów na sprawdzenie jakości bezpiecznika. Dzięki takim rozwiązaniom możemy uniknąć wielu problemów i niedogodności, wystarczy przeprowadzić kilka testów opisanych poniżej aby przekonać się czy bezpieczniki nadają się do użycia.
Test wstrząsowy – wystarczy potrząsnąć bezpiecznikiem, jeżeli jest wadliwy usłyszymy lub wyczujemy ruchy piaski wewnątrz bezpiecznika. Taka sytuacja oznacza, że nie powinniśmy go już używać.
Test przeciągnięcia – polega na przeciągnięciu delikatnie dłonią ponad korpusem izolacyjnym. Jeżeli wyczujemy wystające resztki drutu, płytki końcowe czy też trzpienie stykowe oznaczać to może niedokładny montaż bezpiecznika, spowoduje to także wadliwe działanie bezpiecznika. Wystające resztki drutu mogą znacznie zredukować poziom izolacji, a także przyczynić się do powstawania zwarcia fazowego. Ostre krawędzie styków mogą spowodować uszkodzenie szczęk w podstawie w czasie wkładania wkładki bezpiecznikowej, mogą również spowodować zdarcie powłoki ochronnej na stykach w czasie wyjmowania wkładki bezpiecznikowej z podstawy.
Test wymazywania – Niską jakość produktu mogą wskazać nam oznaczenia na bezpieczniku. Jeżeli same lekko się rozmazują lub możemy łatwo je zmazać za pomocą mokrej szmatki oznacza to, że bezpieczniki mają niską jakość.
Test rdzewienia – Przed użyciem bezpiecznika należy również zwrócić uwagę na śruby, jeżeli są poluzowane lub zardzewiałe oznacza to, że bezpiecznik był niewłaściwie przechowywany i używany. Takiego bezpiecznika lepiej nie używać.
Test usypywania – należy zwrócić uwagę czy piasek nie wydobywa się na zewnątrz przez otwory wskaźnika, takie działanie oznacza wadliwość produktu. Nagromadzenie piasku jest znakiem braku szczelności bezpieczników.