Wszyscy spotykamy się z bezpiecznikami na co dzień, ale czy znamy ich zastosowanie i działanie? Z pewnością nie, dlatego poniżej przedstawiamy klasyfikację ze względu na rodzaje zabezpieczeń występujących w sieciach elektrycznych oraz zastosowanie bezpieczników.
Na wstępie i dla przypomnienia należy wspomnieć, że bezpieczniki elektryczne są to elementy, które chronią obwody elektryczne, urządzenia w nich występujące, a także osoby, które je obsługują przed skutkami wynikającymi z nieprawidłowego działania urządzeń lub sieci.
Zabezpieczenia w sieciach elektrycznych:
- Przeciążeniowe – w momencie, kiedy w przewodzie przekroczone zostanie określone natężenie prądu, przerywany jest obwód elektryczny.
- Przeciw asymetrii – urządzenia chronione są przed zanikiem fazy z prądu trójfazowego.
- Przeciwprzepięciowe – urządzenia chronione są przed przepięciami, które występują w sieci.
- Przeciwporażeniowe – obsługa urządzeń chroniona jest przed porażeniem prądem elektrycznym.
Podstawowe zastosowania bezpieczników:
- Zabezpieczają obwody rozdzielcze – bezpieczniki z klasy gL-gG, które mogą wyłączyć wszelkie rodzaje przeciążeń (dostosowane, aby zabezpieczać kable i przewody).
- Zabezpieczają silniki – bezpieczniki z klasy aM zabezpieczają silniki elektryczne. Nie są w stanie wyłączyć małego przeciążenia, dlatego muszą być łączone szeregowo z przekaźnikiem. Dają bardzo dobre zabezpieczenie przez zwarciami przy wysokich wartościach znamionowych.
- Zabezpieczają półprzewodniki – bezpieczniki z klasy aR i gR zabezpieczają elementy półprzewodnikowe między innymi diody, tyrystory i triaki. Bardzo szybko działają.